Kristel Koitla personaaltreeningud
  • Avaleht
  • Teenused
  • Geenitestid
  • Hinnakiri
  • Kontakt
  • Veel
    • Minust
    • Klientide kogemused
    • Partnerid

Toitumine naha seisukorra parandamiseks

3/23/2015

0 Comments

 
Tülikas tselluliit – mida teha?

Väga paljudele naistele valmistab peavalu tselluliit – koguni kaheksa naist kümnest on selle murega silmitsi. Tselluliit on keha omadus talletada rasva, liigset vedelikku ja jääkaineid keha sidekoes mille tulemuseks on tavaliselt apelsinikoore sarnane mügarlik nahk. Kahjuks ei ole olemas „kiiret ja tõhusat“ vahendit võitluses tselluliidiga. Kaubandusest leiab küll kõikvõimalikke kreeme ja vahendeid, mis üritavad lahendada ja vähendada tselluliidi teket, kuid teevad seda kahjuks tavaliselt lühiajaliselt. Tselluliidi teket ning edasi arenemist aitab vähendada kõige püsivamalt eluviisi muutmine – nii toitumine kui liikumisharjumuste parandamine.

Miks tselluliit tekib?

Tselluliidi tekkele ei ole leitud üht ja konkreetset tekkepõhjust. Tselluliit võib olla päritav (geneetiline eelsoodumus), samuti soodustab tselluliidi teket liigne kehakaal ja ebatervislikud eluviisid sh vale toitumine, alkohol, suitsetamine, vähene liikumine ja liiga kitsaste riiete kandmine. Tselluliidi põhjuseks võib olla ka vereringe puudulikkus, aeglustunud ainevahetus, dehüdratatsioon ja hormonaalsed muutused.

Rasva kogunemist ja jagunemist meie kehas reguleerivad ainevahetus ja hormoonid – viimane määrab ka tselluliidi esinemise. Kuna tselluliidi esinemisel on määrava tähtsusega östrogeeni tase, siis on selge ka põhjus, miks esineb tseluliit valdavalt naistel (väga harva võib tselluliiti esineda ka meestel). Mida rohkem rasvarakke moodustub, seda rohkem östrogeeni toodetakse ja mida rohkem toodetakse östrogeeni, seda rohkem fibroplaste (sidekoe rakke) stimuleeritakse – ja kogu protsess algab uuesti. Lisaks östrogeeni ületootmisele aitab tselluliidi tekkele kaasa ka stress, hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamine, rohke transrasvade tarbimine ning paratamatult ka vananemine.


Parim vahend tselluliidi vähendamiseks ja ennetamiseks on õige toitumine!

Tihti hakatakse tselluliidiga hädas olles vähem sööma, et langetada kaalu ja probleemist vabaneda. Kaalu alandamine aitab küll kaasa tselluliidi vähenemisele, kuid tselluliit on seotud pigem naha seisundi halvenemise, sh jääkainete ladestumisega rasvkoesse, mistõttu ainult kaalu langetamisest ei ole tihtipeale abi.

Meil on võimalik mõjutada vere- ja lümfiringet otseselt söödava toiduga – täisteravilja, värskeid puu- ja köögivilju sisaldav ja üleüldiselt nö naturaalne terviktoit aitab vältida tselluliiti. Vähendades töödeldud ja rafineeritud toitu oma menüüs, väheneb toksiinide sattumine organismi. Samuti aitab antioksüdantide rikas toit vähendada vabasid radikaale organismis, aidates ühtlasi parandada naha sidekoe elastsust. Samuti on soovitatav vältida suhkruid, sest suhkur mõjutab C-vitamiini ainevahetust, mis on oluline naha struktuuris kollageeni ja elastaani taastamisel. Toitumisega saab aidata tervendada ja taaselustada sidekude, vähendades seeläbi sidekoe kahjustusi, mis põhjustavad tselluliiti.

Tselluliiti on võimalik vähendada süües täisväärtuslikke toite, aidates kehal puhastuda (detoks), tarbides piisavalt vedelikke, vähendades stressi ning piisavalt liikudes. Oluline osa tselluliidi tekkes on ka transrasvadel, mistõttu tuleks vältida trasnrasvu sisaldavaid tooteid (pooltooted (vorstid jm), koogid-küpsetised, maiustused ja margariinid).


Vaata üle oma menüü - kas see sisaldab piisavalt sinu organismi toetavaid toiduaineid?

Tselluliiti põhjustavaid kahjustustusi aitab vähendada letsitiin. Letsitiin on taimne valk, mida saadakse toiduga ja mida toodab ka organism ise. Letsitiin aitab moodustada terviklikku membraani ja kergendab vedelike liikumist rakusiseselt ja –väliselt. Letsitiini allikateks on munad, sojatooted (tofu, sojapiim jms), kartulid, lillkapsas, spinat ja tomat.

Asendamatud rasvhapped aitavad viia vett dehüdreeritud rakkudesse ja sidekoesse, tagades rakkudes piisavalt vedelikku. Asendamatud rasvhapped on tselluliidi vähendamisel väga olulised, seega tuleks süüa kreekapähkleid, linaseemneid (linaseemnejahu) ja külmaveekalu (lõhe).

Head valgu allikad saamaks asendamatuid aminohappeid, mida vajab keha kollageeni ja elastaani tootmiseks sidekoes on kalkuni ja kanaliha, kala ja muna. Taimsetest valguallikatest on head rohelised lehtköögiviljad, kaunviljad ja pähklid.


Koekahjustuste ja põletike vähendamiseks on head toiduained, mis sisaldavad alfa-linoleen (oomega-3 rasvhape) ja gamma-linoleenhapet (oomega-6 rasvhape). Kuna oomega-6 rasvhappeid saadakse toiduga rohkem, siis tuleks suurendada oma menüüs  oomega-3 rasvhapete tarbimist. Eriti oluline on oomega-3 rasvhapete tarbimine südamehaiguste ärahoidmise seisukohalt. Samuti aitavad oomega-3 rasvhapped vähendada põletikke. Alfa-linoleenhapet leidub lehtsalatis, brokkolis, spinatis, ubades, mustsõstras, chiaseemnetes, kanepiseemnetes (kanepiõli), kreeka pähklites, rasvases kalas ja soja- ning rapsiõlis.

Antioksüdantide rikkad toidud aitavad peatada vabade radikaalide poolt põhjustatud kahjustusi, mis nõrgestavad nahaalust kudet ning mille tulemusena tekivad nahal nähtavad tükikesed ja lohukesed. Naha jaoks on parimad antioksüdandid polüfenoolid, vitamiinid A, C ja E ja bioflafanoidid. Tugevaimad polüfenoolid on ellaaghape ja pektiin, mida leiab õuntes, pirnides ja tsitruselistes ning mis on head ka seedesüsteemile. Nendes puuviljades leiduvad happed neutraliseerivad toksiine ja aitavad taastada naha pH taset.

 
Rasvaainevahetuse kiirenemisele ja seeläbi ka tselluliidi vähenemisele aitab kaasa rohke puuviljade söömine- õunad, kiivid, mangod, maasikad, vaarikad, granaatõunad, mustikad, kirsid, murakad ja tsitruselised.  Kollased ja oranžid puu- ja köögiviljad on rohked vitamiini A ja C sisalduse poolest. Tumerohelised lehtköögiviljad on head kõrge E-vitamiini sisalduse poolest, pakkudes kaitset vabade radikaalide eest.


Ainevahetust aitavad kiirendada vürtsid nagu cayenne´i pipar, pipar ja tsillipipar. Roheline tee aitab vähendada tselluliidi teket kuna aitab kaasa rasvapõletusele. Toidulisanditest aitab glükosamiin parandada nahaaluse koe kahjustusi, noorendades ja tugevdades nahka.


Lõtvunud väsinud nahk? Söö vikerkaart!

Nahale annavad elastsuse  elastaan, retikuliin ja kollageen. Vananedes naha elastsus väheneb ja nii võib tekkida vanemas eas või ka kiire kaalulanguse tagajärjel lõtv rippuv nahk. Et seda ennetada või siis aidata juba lõtvunud nahka pinguldada, tuleks oma menüüsse lisada tsitruselisi puuvilju, paprikaid ja ristõielisi köögivilju. Tsitruselised puuviljad sisaldavad  C-vitamiini, mis vallandab kollageeni tootmist. Lisaks sisaldavad nt mandariinid lisaks C -vitamiinile ka tsinki ja seleeni, mis aitavad parandada elastaani tootmist. 

Rohkelt C-vitamiini (isegi rohkem kui tsitruselised), tsinki ja seleeni  sisaldavad  ka paprikad ja ristõielised köögiviljad nagu rooskapsas, kapsas, kaalikas ja brokkoli. Suuremas koguses C-vitamiini sisaldavad veel lehtkapsas, maasikad, spinat, kibuvitsamarjad, mustsõstar, kiivi, petersell, hapukirss, sidrunimahl, mandariinid aga ka oad, tomat, vaarikad ning seamaks.

Ei ole olemas üht head lahendust tselluliidi ärahoidmiseks või sellest vabanemiseks. Küll aga jälgides oma toitumisharjumusi, võttes menüüsse piisavalt värskeid puu- ja köögivilju, eriti neid, millest sai räägitud eespool, on võimalik toetada oma naha seisundit ja vähendada ka tselluliidi teket. Selge on see, et ainult eeskujulik toitumine ei garanteeri veel tselluliidi vähenemist või seda, et seda ei teki. See on probleem, mis vajab komplekset lähenemist, seega toitu korralikult, liigu rohkelt, tarbi piisavalt vett, ära kanna väga kitsaid riideid ja püüa vähendada oma stressitaset.  See on ju proovimist väärt – muutes oma elustiili saab muuta oma elu kvaliteeti!

Artikli koostas toitumisterapeut Siret Saarsalu (Nutrilligent OÜ)

0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Kristel

    Minu reisiblogi

    ​
    Klientide kogemused!

    Arhiiv

    February 2016
    January 2016
    March 2015
    December 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013

    Follow on Bloglovin

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.